Sargı Direnci Test Cihazı Nasıl Seçilir

Transformatör sargı direnci testi kolay bir iş değildir ve uygun bir alet gerektirir. Uygun bir alet mevcut değilse, ölçümün birkaç kez tekrarlanması gerekebilir ve yine de sonucun doğru olduğu konusunda kesinlikle emin olunmamalıdır.

Bir güç transformatörünün endüktansı nedeniyle, sargı direnci değerinin doğru bir şekilde ölçülmesinin mümkün olması için zaman gerektiren iki işlem vardır. İlk olarak, akımı oluşturmak için biraz zaman gerekir. Daha sonra, akım bir kez akmaya başladığında, Ldi / dt hatasını önlemek için stabilize olması gerekir. Yeterince güçlü bir kaynak olmadan bu işlem birkaç dakika veya yarım saat sürebilir. Bu kaynağın hem voltaj hem de akım kapasitesine sahip olması gerekir: akımı oluşturmak için voltaj ve çekirdeği doyurmak için akım gereklidir. Sargı direnci, nominal akımın yaklaşık% 5-10’u uygulanarak test edilmelidir. DV Power RMO-T üniteleri, ayarlanmış test akımının hızlı bir şekilde kurulmasını sağlayan 55 V voltaj kaynağına sahiptir.

Yüksek voltaj sargısının test edilmesi genellikle daha kolaydır. Nominal akım daha düşüktür ve çekirdeği doyurmak için yaklaşık 10 A-15 A akım yeterli olabilir. Düşük voltaj sargısını test ederken, daha az güçlü üniteler kullanılırsa akımın dengelenmesi mümkün olmayabilir. Dönüş sayısını artırmak için aynı çekirdek ayağı üzerindeki hem birincil hem de ikincil sargıları seri olarak bağlamak için alternatif bir yöntem vardır. DV Power, tüm RMO-T üniteleri ile bu amaç için akım bağlantı kablosunu sağlar.

DV Power, en büyük güç transformatörlerinin bile saha testleri için güçlü ve yine de küçük ve hafif birimler üretir. RMO-T serisinde 100 A’ya kadar test akımlarına sahip modeller bulunmaktadır, bu da büyük transformatörlerde AG sargılarının hızlı sargı direnci ölçümünü sağlar. 1100 MVA’lık transformatörler bile DV Power cihazlarıyla başarıyla ölçülmüştür.

RMO-TW serisi üniteler, metal kasaya monte edilmiş uygun fiyatlı sarım ohmmetrelerdir. Bu üniteler, sarım direnci ölçümüne ve kademe değiştirici açık devre algılamaya olanak sağlar. Üç kanallı ölçüm yetenekleri, birincil, ikincil ve üçüncül transformatör sargısının aynı anda bağlanmasını ve ölçülmesini sağlar. RMO-TW modelleri, aşağıdakiler için 50 A’e kadar akım sağlar.

RMO-TD serisi, daha gelişmiş kademe değiştirici analiz seçenekleri sunar. Sağladıkları 10 kHz’lik örnekleme frekansı, kademe değiştirici temas problemlerinin erken aşamalarında bile müdahaleci olmayan bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Ek bir AC akım ölçüm kanalı, kademe değiştirici motorunun ve mekanik sorunların algılanmasına yardımcı olan, kademe değiştirici motor akımı ölçümünü sağlar. Ayrıca manyetikliği giderme özelliği, DC akım testinden sonra görünen transformatör çekirdeğinden kalan manyetizmanın giderilmesini sağlar. Bu şekilde, trafo şebekeye bağlandıktan sonra yüksek ani akımlar ve hatalı FRA ve uyarma akımı ölçümleri nedeniyle koruma rölelerinin açması sorunlarından kaçınmak mümkündür. RMO-TD cihazları, saha testi için uygun kompakt plastik bir kutuya monte edilmiştir. Bu cihazlar, seçilen modele bağlı olarak 60 A’ya kadar test akımı sağlar. RMO-TT serisi, RMO-TD cihazlarının tüm özelliklerine ek olarak, birincil, ikincil ve üçüncül sargının aynı anda ölçülmesini sağlayan ek bir üçüncü voltaj ölçüm kanalına sahiptir. Ayrıca Heat Run testi için ek özellikler sağlayan sıcaklık ölçüm özelliği de sağlarlar. RMO100TT, 100 A’ya kadar test akımları üretebilir, bu da onu dünyadaki en güçlü alan sargı ohmmetresi yapar.