İşe Yeni Başlayan Termografların Yaptığı En Önemli 5 Hata

Bir çok termograf ve özellikle bu işe ilk başlayanlar yaygın olarak hatalar yapabilir. Bu, öğrenme sürecinin bir parçasıdır ve bu nedenle termal kamera ile sağlam bir eğitim gereklidir. Yeni termograflar da gördüğümüz en yaygın beş hatayı, özellikle de uygun şekilde eğitilmemiş ve sertifikalı olmayanları bu yazımızda açıklayacağız…

1- Kötü Görüntü Ayarı / Odak

Odaklanmayan bir görüntünün yorumlanması zor olmakla birlikte, aynı zamanda yanlış sıcaklığı da gösterir. Bir görüntüyü kaydetmeden önce odaklamanın her seferinde mükemmel olması gerektiğini unutmayın.

Resimde ki örnekte görüntü odaklandıktan sonra sigortanın sıcaklığı önemli ölçüde farklı görünüyor.

2- Yanlış Sıcaklık Parametreleri

Sıcaklık ölçümlerinden bahsetmişken, kameranızda doğru emisiviteyi ve yansıtılan sıcaklık değerlerini ayarlamak, doğruluk için çok önemlidir. Emisivite, yansıyan sıcaklık ve diğer nesne parametreleri doğru şekilde ayarlanmalıdır.

Resimde görülen trafonun sıcaklığı iç farklı emisivitiy kullanılarak ölçüm yapılmış ve sonuçta ortaya çıkan maksimum görünür sıcaklık değerinin  47.7 derece ile 90 derece arasında değiştiği görünüyor.

3- Radyasyon Bilimini Anlamamak

Termal görüntüleyiciler pasiftir, yani bir hedeften gelen tüm kızılötesi radyasyonu tespit ederler. Bu, bir kamera aracılığıyla gördüğümüzün nesne tarafından yayılan ısı ile sınırlı olmadığı, aynı zamanda diğer kaynaklardan yansıyan enerjinin sonucu da olabileceği anlamına gelir. Bu, bir yüzeyin gerçek sıcaklığından daha sıcak veya daha soğuk görünmesine neden olabilir.

Resimde ki evin yan tarafı aslında soğuk değil. Çevredeki sıcaklıkların yansıması bu gibi sıcaklık farklarına neden olur.

4- Küçük Sıcaklık Farklarını Önlemek

Çoğu kızılötesi programı, bir sorunun ciddiyetini değerlendirirken referans noktası olarak sıcaklık farkı ölçümlerine güvenir. Ancak, gördüklerinin farkına varmadan bunu yaparlar, muhtemelen kameralarında gösterilenden çok daha sıcak olabilir. Örneğin parlak metal yüzeyler çok yüksek yansıma gücüne sahiptir ve yanlış görünen sıcaklık okumaları verebilir.

İki bakır parçası arasında yalnızca küçük bir sıcaklık farkı gibi görünen şey, aslında çok daha büyüktür ve yüksek emisyonlu olduğu gözükmektedir.

5- Yeterince Güçlü Bir Kamera Satın Almamak

Bunu 1 numarada görüyoruz çünkü teknolojide yeni olanların yaptığı en büyük hata gibi görünüyor. Bu, uzun vadede size çok daha pahalıya mal olabilecek bir şey. Yalnızca fiyat üzerinden satın almak kesinlikle caziptir, ancak tüm kızılötesi kameralar aynı değildir. Ölçümlerde kamera çözünürlüğü en önemli etkendir.  Örneğin bina incelemelerinde, yeterli çözünürlüğe sahip olmamak, daha küçük yalıtım boşluklarını veya hava sızıntısı olan alanları gözden kaçırabileceğiniz anlamına gelir.

Aynı evin bu iki termal görüntüsü, iki farklı IR kamera ile çekildi. Solda 80 x 60’lık bir çözünürlük, sağda ise 640 x 480. Daha fazla piksel, küçük ama önemli sıcaklık farklılıklarını algılamak için daha fazla ayrıntı anlamına gelir.

Eğer uygulamalarınız dış mekan elektrikselleri ise  daha yüksek çözünürlükte kameralar kullanmanız  gerekmektedir. Solda, geniş açılı lense sahip 80 x 60 dedektör  ile  çekilen görüntü , sağda standart bir lense sahip 1024 x 768 çözünürlükte bir kamera ile çekilmiştir. Sizce problemi hangi görüntüde daha net ve daha doğru görüp anlayabiliriz?

Ancak bu konular asla düşük maliyetli ve çözünürlüklü bir kamera satın almamanız gerektiği anlamına gelmez. Giriş seviyesi bir kameranın birçok harika kullanımları vardır, ancak yazımız da belirttiğimiz uygulamalar sadece daha iyi özellikler ve çözünürlükler için uygundur.